DANIA RYBNE
Potrawy z karpia

|
Życzymy wszystkim konsumentom wspaniałych doznań smakowych podczas spożywania „Polskiego Królewskiego Karpia” przy Wigilijnym Stole oraz pełni szczęścia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia !
Walory mięsa karpi
Nadzwyczajne wartości smakowe, odżywcze i zdrowotne mięsa karpi !!!
Karp jest jedynym gatunkiem zwierząt hodowanym w warunkach niemal odpowiadających naturalnym. Takie warunki zostały stworzone w stawach ziemnych typu karpiowego. Celem tak zorganizowanej hodowli jest zapewnienie karpiom jak największej ilości pokarmu naturalnego, rozwijającego się w stawach, co wpływa bezpośrednio na jakość jego mięsa. Karpie są dokarmiane ziarnem zbóż, jednakże bez udziału pokarmu naturalnego nie osiągnięto by efektu końcowego w postaci mięsa o tak wysokich walorach smakowych i wartości odżywczej. Należy podkreślić, że polscy producenci karpia nie stosują tanich pasz pochodzenia odpadowego tylko naturalne pasze zbożowe co ma niewątpliwie pozytywny wpływ na wysoką jakość mięsa karpi. Szczególnie korzystne jest to , że w corocznych badaniach mięsa sprzedawanych karpi w Polsce od wielu, wielu lat nie stwierdzono przekroczenia żadnych szkodliwych substancji, bardzo ostrych w tym zakresie norm polskich i Unii Europejskiej!!!
|
Mięso karpi należy do najwartościowszych pokarmów człowieka. Tuszka karpia zawiera około 15 % białka i 10 % tłuszczu. Białko karpi jest strawne w 97 % . Tłuszcz karpi jest najwartościowszym składnikiem mięsa karpi .Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe z „grupy omega trzy” – co jest udowodnione naukowo – posiadają właściwości anty rakowe ! Zapobiegają np. u „kobiet po czterdziestce” powstawaniu raka piersi !!! Tłuszcz karpi posiada również właściwości przeciwmiażdżycowe! Z tego powodu mięso karpia jest bardzo pożądanym elementem diety człowieka. Najlepszym dowodem jego walorów zdrowotnych jest długowieczność i kondycja zdrowotna rybaków karpiowych, którzy spożywają największe jego ilości!
Karp królewski z Promna
Składniki:
Karp 2 kilogramowy, 3 jajka, 0,25 kg mąki pszennej, 1 cebula, olej, margaryna , masło, sól i pieprz
Przygotowanie:
- Karpia oczyścić z łusek i śluzu, odciąć głowę i płetwy. Wypatroszyć. Tuszkę wyfiletować wycinając kręgosłup i żebra uzyskując dwie półtuszki , które należy bardzo dobrze wypłukać! Następnie półtuszki położyć skórą na desce i bardzo ostrym nożem pociąć mięso tuszek poprzecznie na paski o szerokości ok.8mm nie nacinając skóry! Czynność ta wyeliminuje kłujące działanie ości karpia podczas jego spożywania! Pociąć półtuszki na dzwonka, posolić, popieprzyć i odstawić na minimum trzy godziny do chłodnego miejsca- nie do lodówki!
-Roztrzepać jajka a uzyskaną masę jajeczną delikatnie posolić i popieprzyć.
-Rozsypać na talerzu mąkę do panierowania
Smażenie:
-Na patelni dobrze rozgrzać olej z margaryną /1:1/
-Schłodzone dzwonka karpia obtoczyć dokładnie w mące a następnie zanurzyć w masie jajecznej i ułożyć na patelni -usmażyć bardzo dokładnie zarumieniając obie strony. Pod koniec pieczenia do tłuszczu na patelni dołożyć masła i obłożyć dzwonka karpia paskami cebuli - piec kilka minut unikając przypalenia ryb i cebuli.
Tak przygotowanego karpia można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno z pieczywem lub ziemniakami i warzywami.
Karp w galarecie
Składniki:
1 karp 1, 3 – 1,5 kg, włoszczyzna lub 1 litr wywaru z warzyw, 1 cebula, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, białko z 1 jajka, sok z 1 cytryny, 1 łyżka żelatyny, groszek zielony do dekoracji.
Przygotowanie:
Rybę sprawić, pokroić na dzwonka, dodać włoszczyznę, cebulę i przyprawy, zalać 1 litrem wody, gotować 30 minut, aż ryba będzie miękka. Po ugotowaniu wyjąć dzwonka i ułożyć na półmisku i udekorować groszkiem oraz marchewką, a wywar odcedzić. Do odcedzonego wywaru włożyć głowę, płetwy i ogon ryby i gotować około 25 minut. Następnie wywar odcedzić i dodać roztrzepane białko, zamieszać, zagotować i następnie przecedzić przez gęste sito. Przecedzony wywar połączyć z wcześniej rozpuszczoną żelatyną, przyprawić w miarę potrzeby i polać ułożoną na półmisku ryb. Ostudzić w chłodnym miejscu.
Karp w kolorowej galarecie
Składniki:
1,5 kg karpia, 5 szklanek wywaru z warzyw, 6 łyżeczek żelatyny, 3 łyżki szpinaku, 4 łyżki soku z buraczków, szafran, zielenina, sól.
Przygotowanie:
Karpia sprawić, opłukać i włożyć do wywaru. Wywar powoli doprowadzić do wrzenia i gotować 30 minut na bardzo małym ogniu. Następnie rybę wyjąć, obrać z ości , podzielić na dzwonka i wyłożyć na półmisek, udekorować warzywami i zieleniną. Wywar przecedzić przez bardzo gęste sito, uzupełnić wodą do objętości 1 litra. Rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody żelatynę wlać do wywaru, wymieszać i całość podzielić na trzy części które z osobna barwimy sokiem z buraczków, szpinakiem, szafranem. Jeżeli nie mamy szafranu możemy tą część zostawić niebarwioną. Dzwonki karpia zalać cienką warstwą galaretki barwionej szafranem lub niebarwionej i półmisek wstawić na 30 minut do lodówki. Galaretki barwione również wstawiamy do lodówki w celu zastygnięcia. Przed podaniem kolorowe galaretki kroimy w paseczki lub drobną kostkę i dekorujemy nimi oraz zieleniną półmisek z rybą.
Wywar z włoszczyzny na 1 kg ryb gotowanych podawanych „z wody” przygotowuję się w następujący sposób:
1 cebulę, 1 marchew, kilka plasterków selera, liść laurowy i 1 pietruszkę pokrajać na plasterki i zalać 5 szklankami gorącej wody. Przyprawić solą w ilości 1,5 dag soli na 1 litr wody i gotować na wolnym ogniu około 20 minut, dodając pod koniec gotowania dodać 5 ziaren pieprzu. Po ugotowaniu przecedzić przez sito. Proporcje cebuli do marchwi mogą być dowolnie zmieniane.
Karp po polsku
Przygotowanie:
Nastawić w rondlu jasne piwo zmieszane pół na pół z octem w takiej ilości, aby ryba pokryta była płynem. Obok do rondla (bez ryby) włożyć cebulę, marchew seler drobno pokrajane, kilka ziaren pieprzu, kilka goździków, liść laurowy, łyżeczkę rodzynków, trochę tartej skórki z 1 cytryny, przyprawić solą i gotować ok. 10 minut. Sos ostudzić i włożyć sprawioną rybę, dodać skórki z żytniego chleba i doprowadzić do wrzenia. Odsunąć znad ognia, dodać do smaku cukru, imbiru, cytrynę pokrojoną na plasterki, dolać pół szklanki białego wina i gotować powoli około 15 minut aż sos zgęstnieje i ryba będzie miękka.
Rybę wyłożyć ostrożnie na półmisek i podać polewając sosem.
Karp duszony
Przygotowanie:
Karpia sprawionego pokrajać na dzwonka, posolić, a po godzinie dzwonka osuszyć serwetką lub ręcznikiem papierowym, ułożyć na wysmarowanym tłuszczem półmisku żaroodpornym i między dzwonka wcisnąć sok z cytryny oraz posypać posiekaną cebulą. Całość skropić roztopionym tłuszczem i podlać kilkoma łyżkami wywaru z włoszczyzny. Półmisek z rybą wstawić do gorącego piekarnika i piec około 15 minut.
Na stół podać w półmisku.
Karp po żydowsku
Przygotowanie:
Karpia sprawić, ogłowić, odciąć ogon i płetwy, pokrajać na dzwonka i posolić. Cebulę pokrajać i z dodatkiem kilku ziaren pieprzu i ugotować w wodzie pod pokrywą. Gdy cebula będzie zupełnie miękka, wywar przecedzić do rondla, cebulę przetrzeć przez sito do wywaru, włożyć dzwonka karpia, dodać cukru do smaku, łyżkę rodzynków i kilka posiekanych migdałów. Gotować rybę pod pokrywą na słabym ogniu. Gdy ryba będzie miękka, wyłożyć ją na półmisek i zalać sosem, w którym się gotowała.
Tak przygotowanego karpia można podawać na gorąco i na zimno.
Karp po grecku
Przygotowanie:
Karpia sprawić, ogłowić, odciąć ogon i płetwy, opłukać i osuszyć serwetką lub ręcznikiem papierowym. Następnie zdjąć filety ze skórą, pokrajać w poprzek na porcje, posolić i usmażyć na oleju, potem wyłożyć na półmisek. Marchew, seler, pietruszkę i cebulę (licząc 10 dag na kilogram ryby) oczyścić, opłukać i pokrajać na cienkie paski, zasmażyć w rondlu na oleju, podlać kilkoma łyżkami gorącej wody i dusić pod pokrywą na wolnym ogniu, aż będą miękkie. Pod koniec duszenia dodać 10 dag przecieru pomidorowego, całość przyprawić solą, pieprzem i papryką oraz sokiem z cytryny. Otrzymany sos przecedzić i przetrzeć przez sito, oblewając nim rybę na półmisku.
Tak przygotowaną rybę można podawać na gorąco i na zimno.
Karp z karpia po belgjisku
Składniki:
2 średnie karpie, 5 cebul, 5 łyżek masła, po 1 butelce jasnego i ciemnego piwa, 10 dag piernika, sól 4 goździki utarte na proszek, 1 marchew, sok z cytryny.
Przygotowanie:
Karpie sprawić, usunąć łuski i pokrajać wzdłuż, dobrze wypłukać. Cebulę i marchew pokrajać na plasterki podsmażyć z masłem w rondlu. Ryby włożyć do rondla i polać piwem. Zagotować i gotować powoli na małym ogniu, aż będą miękkie. Wtedy ostrożnie ryby wyjąć i wyłożyć na półmisek, sos przecedzić przez sito, domieszać pokruszony piernik, przyprawić solą i proszkiem z goździków oraz sokiem z cytryny.
Rybę podawać z tym sosem.
Karp duszony w jarzynach
Składniki:
1 kg karpia, 1 kg warzyw (marchew, pietruszka, seler, por), 2 cebule, 2 łyżki tłuszczu, sól, pieprz, posiekana zielona pietruszka.
Przygotowanie:
Karpia sprawić, ogłowić, odciąć ogon i płetwy, opłukać, pokrajać na dzwonka, natrzeć solą i ewentualnym majerankiem. Warzywa umyć, obrać, wypłukać, zetrzeć na grubej tarce jarzynowej. Obraną cebulę pokrajać w kostkę. W rondlu rozpuścić tłuszcz, dodać rozdrobnione warzywa, cebulę, sól i pieprz i lekko poddusić przez kilka minut, skrapiając wodą. Następnie włożyć przygotowane kawałki ryby i całość dusić około 30 minut. Przd podaniem posypać posiekaną zieloną pietruszką.
Podawać na gorąco z ziemniakami i surówką na obiad lub kolację.
Zupa z karpia – tradycyjna
Składniki (na 4 osoby):
30 dag karpia ( w wersji uboższej możemy wykorzystać odpadki jadalne z filetowanych ryb jak głowy, kręgosłup z ośćmi, skórę. W wersji wykwintnej mieszamy karpia z sumem w proporcjach 2/3 karpia i 1/3 suma), 15 dag włoszczyzny, 2 litry wody, 1 liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, sól, 3 dag mąki, pieprz, gałka muszkatołowa, 1/8 litra śmietany.
Przygotowanie:
Z włoszczyzny i ryb lub odpadków jadalnych ryb oraz przypraw ugotować wywar i przecedzić. Obrane z ryby mięso użyć do przyrządzenia pulpetów. Wywar podprawić mąką rozmieszaną z 1/8 litra ostudzonego wywaru, zagotować, dodać do smaku sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Zupę połączyć ze śmietaną. Podawać z pulpetami rybnymi, łazankami, kluskami francuskimi, groszkiem ptysiowym.
Zupę tą można podprawić zasmażką
Zupa z karpiem
Składniki:
Średni karp, duża cebula, 4 ząbki czosnku, puszka pomidorów, łyżka powideł ze śliwek, sok i skórka z cytryny, 1 litr wywaru z warzyw, sól, pieprz cayenne, cukier kurkuma.
Przygotowanie:
Spraw karpia, opłucz i osusz, natrzyj solą i wstaw na godzinę do lodówki. Oddziel kręgosłup, łeb i płetwy, włóż do rondla, zalej wywarem z warzyw i gotuj 25 minut. Przecedź, zagotuj i włóż odfiletowanego karpia, gotuj10 minut na małym ogniu, po czym wyjmij go. Do wywaru dodaj pomidory z puszki, posiekaną cebulę i czosnek, sok z cytryny i powidła, gotuj 3 minuty, przypraw solą, pieprzem i cukrem do smaku, dodaj kurkuma i wymieszaj, po czym dodaj pokrojoną rybę i gotuj jeszcze 10 minut na małym ogniu.
Najlepiej na stół podawać w głębokich kokilkach.
Zupa z karpia po amatorsku
Składniki:
1,5 litra wywaru warzywnego, 50 dag oczyszczonego karpia, 3-4 łyżki fasoli, 2 cytryny, 1 litra śmietany, 10 dag żółtego sera,, natka z pietruszki, sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku.
Przygotowanie:
Karpia umyć, pokrajać na dzwonka, zalać wrzącym wywarem, ugotować. Fasolę przebrać, opłukać, zalać zimną wodą i pozostawić na 2 godziny, potem ugotować, odcedzić. Cytryny umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokrajać na półplasterki, połączyć z rybą, fasolą, śmietaną i startym serem, chwilę pogotować, doprawić do smaku.
Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.
Zupa z karpia po rzymsku
Składniki:
1,5 litra wywaru warzywnego, 50 dag oczyszczonego karpia, 3-4 łyżki makaronu fabrycznego (krajanka, muszelki, gwiazdki), łyżka kaparów, 1 litra śmietany, 10 dag żółtego sera,, natka z pietruszki, sól, pieprz i vegeta do smaku.
Przygotowanie:
Karpia umyć, pokrajać na dzwonka i zalać częścią wywaru, ugotować. Makaron ugotować w pozostałym wywarze; pod koniec gotowania włożyć opłukane kapary. Następnie połączyć ryby ze śmietaną, startym serem, chwilę pogotować, doprawić do smaku.
Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.
Zupa z karpia wigilijna postna
Składniki:
1,5 litra wywaru warzywnego, 50 dag oczyszczonego karpia, masło, 1-2 łyżki mąki, natka pietruszki, sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku.
Przygotowanie:
Karpia umyć, pokrajać na dzwonka i zalać wrzącym wywarem, ugotować. Masło rozgrzać, wymieszać z mąką, zasmażyć nie rumieniąc, połączyć z rybą, chwilę pogotować, doprawić do smaku.
Podawać z łazankami lub kluskami francuskimi.
Zupa z karpia wigilijna postna
Składniki:
1,5 litra wywaru warzywnego, 50 dag oczyszczonego karpia, 6-8 grzybów suszonych, 2 jajka ugotowane na twardo, cebula, masło 1-2 łyżki mąki, natka z pietruszki, sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku.
Przygotowanie:
Karpia umyć, pokrajać na dzwonka i zalać wrzącym wywarem, ugotować. Grzyby umyć, moczyć, wyjąć, pokrajać w paseczki. Cebulę obrać, pokrajać w kostkę, usmażyć, oprószyć mąką, zasmażyć nie rumieniąc, połączyć z rybą i grzybami, chwilę pogotować, doprawić do smaku. Jajka pokrajać na cząstki, rozłożyć na talerze, wlać gorącą zupę, posypać natką pietruszki i zaraz podawać.
Zupa z karpia wigilijna
Składniki:
1,5 litra wywaru warzywnego, 50 dag oczyszczonego karpia, 2 jabłka, 2 cytryny, 2 łyżki przecieru z suszonych śliwek, masło, 1-2 łyżki mąki, sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku.
Przygotowanie:
Karpia umyć, pokrajać na dzwonka i zalać wrzącym wywarem, ugotować. Jabłka obrać, przekrajać na pół, wybrać gniazda nasienne, pokrajać na cząstki. Cytryny umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokrajać na półplasterki, usunąć pestki. Masło rozgrzać, wymieszać z mąką, zasmażyć nie rumieniąc, połączyć z rybą, jabłkami, cytrynami i przecierem śliwkowym, chwilę pogotować, doprawić do smaku.
Podawać z łazankami lub kluskami.